Czym są sprężarki i jak działają?

Sprężarki to urządzenia, z jakimi napotykamy się niejednokrotnie. Są obecne w wielu zakładach industrialnych, oraz w każdym, przeciętnym domu! Wentylator, lodówka lub elektroluks… To tylko drobne przykłady. Nadrzędnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Czasami oczekiwany jest rezultat wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie też bez ograniczeń zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są przyrządami zdolnymi do modyfikowania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do pojemnika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a w następnej kolejności sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi mieć o dużo większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie oswobodzi się ze zbiornika. Niezmiernie znaczącym detalem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą znaczące straty energii w postaci ciepła. Dlatego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarki

Misją sprężarki jest podniesienie ciśnienia określonego gazu. Taki efekt nazywamy sprężaniem. Gazy mają luźną konstrukcję molekularną. W następstwie tego tak swobodnie zmienić ich kształt i pojemność. Wymaga to niemniej jednak gigantycznych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Natomiast wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez wyśmienitego systemu chłodzenia, sprężarka niezwykle ekspresowo uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz pozostaje zassany. Tuż przy otworze panuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest nadzwyczaj duże. Dzięki temu czynnik jest prędko przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki wywołuje kilka innych efektów. 

Zachodzi zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Ciałka gazu zostają niezmiernie stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. 

Dopuszczalne jest też przymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator wzmaga ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: pneumatyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *