Tonery i tusze – drukujemy!

Zbudowaliśmy plik i chcemy go wydrukować. Selekcjonujemy profesjonalne polecenie w programie go edytującym. W tym czasie dane elektroniczne wysyłane są z peceta do drukarki. Zapoczątkowaniu drukowania towarzyszą procesy odbywające się w obrębie urządzenia drukującego. Bęben światłoczuły, będący elementem centralnym tonera laserowego, pozostaje poddany ładowaniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko poważne są elektrody ładujące. Przeważnie są wewnątrz tonera. Potem taki naładowany elektrostatycznie bęben zostaje naświetlony laserem.

Obraz przesłany do druku, przesłany laserem, zapamiętuje się na bębnie. Dzieje się to dzięki zmianie ładunków elektrycznych bębna na przeciwstawne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, walec magnetyczny transportuje na niego toner. Barwnik przylega do miejsc, jakie poprzednio naświetlił laser. Znaczącą rolę gra listwa podająca, jaka rozstrzyga o ilości tonera i jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega zakończenia, kiedy tak właściwie bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on jednak jeszcze w pełni z nią związany, może się od niej oddzielić.

 

Jakim sposobem wymienić toner?

Kiedy zauważymy, że sukcesywnie pogarsza się jakość wydruku, oznacza to, że kończą się tusze hp. Jeżeli nie wymienimy go, to drukarka nie będzie posiadała materiału, którym wypełni kartkę. W większości wypadków kończeniu się proszku, oprócz widocznych oznak na wydrukach, akompaniować będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co uczynić w takim przypadku? Nie pozostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające doświadczenia w samodzielnym zaopatrywaniu pojemnika z proszkiem, powinny w tym przypadku kupić toner zamiennik (w wypadku kartridżu Toner-Kit) albo oddać zużyty toner do regeneracji.

Zamiana tonera jest dość łatwa, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się wyłącznie niuansami. Należy:

1. Po uzyskaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – stopujemy pracę z drukarką.

2. Podnosimy osłonę drukarki – w przypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Montujemy pełny toner.

5. Drukujemy kartkę testową.

 

Po poprawnym zainstalowaniu tonera, drukarka jest na nowo gotowa do pracy i dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *