Wyrób noży – wykorzystanie materiałów

1

Konstrukcja materiałów wykorzystywanych przez człowieka z biegiem lat modyfikuje. Do wyrobu fundamentalnych przyrządów, mebli lub budowli na początku używano drewna lub kamieni. Razem z rozwojem nauki odnaleziono cement, syntetyk, stal, stopy metali i setki innych materiałów. Przy wyrobie niektórych artykułów zastępowało się i zastępuje składniki nowszymi, lub spełniającymi wymogi klienta. Można to niesłychanie łatwo pokazać na przykładzie hamulców samochodowych, które od lat są wytwarzane ze stopu metalu i powszechnie używane w autach do użytku powszedniego.

 

Ze względu na atrybuty tworzyw użytych przy ich wytworzeniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane czy nie. Jednak w trakcie rajdów oraz wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały adekwatnie swojego zadania, w następstwie tego długo testowano oryginalne materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dzisiaj hamulce ceramiczne są szeroko użytkowane w wyścigach oraz przeróżnych rajdach. Zresztą sama ceramika znajduje dużo innych zastosowań niż tylko garnki czy zastawy. Jednym z najnowszych hitów sprzedaży są kamienie wodne taidea, jakie są wytrzymalsze oraz nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak tradycyjne. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy pomiędzy nimi, wyglądem szczególnie się nie wyróżniają. Zazwyczaj fabrykowane są w takich samych kolorach jak metalowe noże, a różnice dojrzejemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika wykorzystywana do ich produkcji ma niemniej jednak jedną skazę, która uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy produkowaniu siekier czy scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na dużo upadków, uderzeń lub innych ekstremalnych warunków, w jakich narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji dalej używa się sztampowych stopów różnych metali, które być może należy częściej ostrzyć, jednak idealnie sprawdzają się w warunkach polowych lub wojskowych.

 

Zobacz także: kamień wodny 1000/3000 taidea

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *